Terapia hrou

Terapia hrou sa považuje za jedinečnú stratégiu práce s dieťaťom. Je pre deti to isté, čo poradenstvo či psychoterapia pre dospelých.

Hra je pre deti
prirodzený spôsob komunikácie.

Presne tak, ako je pre dospelých prirodzeným spôsobom komunikácie rozprávanie. 
V herni sa hračky používajú ako slová a hra je rečou dieťaťa.

Deťom sú v terapii hrou poskytnuté špeciálne hračky, ktoré im umožňujú vyjadriť to, čo sa im ťažko vyjadruje slovami.

Počas terapie hrou terapeut vytvára bezpečné a starostlivé prostredie, ktoré dovoľuje dieťaťu slobodne sa hrať. Hra je tu chápaná ako komunikačný prostriedok dieťaťa, ktorým vyjadruje svoje myšlienky, pocity, potreby a túžby.

Terapeut má možnosť zažívať svet dieťaťa a aktívne s ním zdieľať situácie, ktoré ho priviedli do terapie. Dáva mu dôležitú spätnú väzbu o jeho prežívaní, povzbudzuje ho k slobodnému prejavu bez vlastných komentárov a interpretácií.

terapia hrou


Pre koho je určená?

Terapia hrou pomáha deťom s poruchami pripútania, poruchami správania, s emocionálnymi výkyvmi, sociálne nezačleneným deťom, s psychosomatickými a inými problémami.

Ako prebiehajú lekcie?

Terapia hrou prebieha v herničke raz za týždeň a trvá 45 minút. Proces vedie hrový terapeut bez prítomnosti rodiča. Konzultácie s rodičmi sa konajú spravidla raz za mesiac. Dĺžka terapie závisí od závažnosti problémov, ktoré dieťa prežíva. Odporúčaný minimálny počet terapií je 12. (bez menej závažných ťažkostí)

Čo dieťa získa?

V herni sa dieťa učí zvládať reálne životné situácie. Využíva na to svoje prirodzené danosti a vnútorné zdroje, učí sa vnútornej sebaregulácii a sebakontrole. Je pre deti to isté, čo poradenstvo či psychoterapia pre dospelých.

Mohla by vás zaujímať
aj Filiálna terapia

Špeciálny 10-týždňový tréningový program pre rodičov. Pomáha posilňovať vzťah medzi rodičom a dieťaťom využitím hrovej polhodinky raz týždenne.

Zistiť viac

Najčastejšie otázky a odpovede

Môžete svojmu dieťaťu povedať, že sa každý týždeň bude stretávať s tetou terapeutkou v špeciálnej herni, kde je veľa hračiek. Ak sa vás bude dieťa pýtať, prečo musí ísť do herne, môžete mu povedať napríklad: „Keď sú pre teba veci doma (alebo v škole) trochu zamotané, pomáha, keď máš špeciálne miesto, kde sa môžeš hrať.“

K neodmysliteľnej súčasti terapie hrou patria aj pravidelné konzultácie s rodičmi, aby vedeli, aké terapeutické “témy” ich dieťa aktuálne rieši a ako mu môžu byť oni nápomocní.

V herni sa dieťa učí zvládať reálne životné situácie. Využíva na to svoje prirodzené danosti a vnútorné zdroje, učí sa vnútornej sebaregulácii a sebakontrole.

Nápomocná je pri širokej škále ťažkostí od miernejších až po závažné (pri práci so zneužívanými, traumatizovanými, dlhodobo chorými, smútiacimi deťmi). Efektivita terapie hrou bola potvrdená početnými rozsiahlymi výskumami pri ťažkostiach s prispôsobovaním, rečových problémoch (zajakávanie, mutizmus), problémoch so spánkom a jedením, pri hyperaktivite, úzkostiach a iných emocionálnych ťažkostiach, impulzivite, agresivite, psychosomatických ťažkostiach a iných.

Z terapie hrou môže profitovať každé dieťa, ktoré aktuálne prežíva náročnejšie obdobie, potrebuje podporiť či posilniť, ale aj predchádzať prípadným problémom psychického vývinu.

Cez posilnenie vzťahu rodič a dieťa „odchádza“ väčšina správania, ktoré rodičia označujú ako problémové – agresivita, nespolupráca, zadržiavanie stolice a podobne. Tréning pre posilnenie vzťahu, ktorý odporúčame je filiálna terapia. Posilňuje vzťah rodič a dieťa.
Filiálna terapia

Kontaktujte nás prostredníctvom formulára, odpovieme vám čo najskôr.

Kontaktné údaje
human test

Hrajte sa múdro!

Sleduj náš na sociálnych sieťach @playwisely-malacky